to czwarty

- Budowa realizowana będzie w ramach wieloletniego programu rządowego, opiewającego na 310 mln zł. W pierwszych roku, czyli w 2016 r., pierwsza transza wyniesie 11,6 mln zł - poinformowała premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

- Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w 2018 r. Chcielibyśmy, by to otwarcie nastąpiło w listopadzie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała Kopacz.

Gmach MHP ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej, w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski ma zająć główne miejsce w kompleksie; jego siedziba będzie miała 24 tys. metrów kwadratowych.

- W efekcie w Warszawie powstanie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów - zaznaczyła szefowa rządu.

Pierwotnie placówka miała powstać nad Łazienkowską w okolicy placu na Rozdrożu, ale - jak jeszcze przekonywała pod koniec marca minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska - najlepsze doświadczenia europejskie i światowe pokazują, iż najlepiej koncentrować zespoły muzealne w jednym miejscu.

- Cieszę się, że warszawska Cytadela otrzyma nowe życie - powiedziała kilka miesięcy temu Małgorzata Omilanowska. Zaznaczyła, że Cytadela jest zabytkiem o niezwykłej wartości architektonicznej i historycznej. - Niewiele jest w Europie tak doskonale zachowanych fortyfikacji - podkreśliła.